Wczoraj (11.08.), w piątą rocznicę przejścia nad regionem niszczycielskiej nawałnicy, w Lotyniu w gminie Chojnice oficjalnie zaprezentowano ponawałnicowy park. To miejsce, w którym pięć lat temu zniknęły prawie wszystkie drzewa. Obecnie na zrewitalizowanej parceli znajdują się m.in. polany do rekreacji, bramki do gry z piłkę nożną, siatka do siatkówki, ścieżki dydaktyczne oraz nowe nasadzenia krzewów:
- M.in. z pieniędzy rządowych po nawałnicy udało nam się uzyskać kwotę około 2 mln zł i w ramach procedur przetargowych firma lokalna za kwotę 1,9 mln zł zrewitalizowała, zrekonstruowała, wykarczowała wszystkie karpy, wyrównała teren i dokonała nowych nasadzeń zgodnie z projektem zrobionym przez pracowników ratusza stołecznego Warszawy.
Mówi Weekend FM wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Przy parku pobudowano także plac zabaw za kwotę ponad 200 tys. zł. Pieniądze były darowizną od miasta stołecznego Warszawa. Podczas czwartkowych (11.08.) uroczystości oficjalnie rozpalono także piec chlebowy w Lotyniu, czyli kolejne miejsce integracji dla lokalnej społeczności.
- Życzę wszystkim mieszkańcom, aby integrowali się przy tym piecu i zasmakowali tradycyjnego chleba, który jest wypiekany w piecu chlebowym wykonanym z gliny, bez żadnych dodatków chemicznych, wszystko jest wykonanie szamotowe, tak jak kiedyś nasza babcia, prababcia wypiekały chleb w takich glinianych piecach.
Mówił podczas inauguracyjnego rozpalania pieca, jego wykonawca, zdun Adrian Budziński.
Dowiedz się więcej:
Wczoraj (11.08) w Lotyniu w gminie Chojnice odbyły się urczostości przypominające o nawałnicy, która przeszła nad regionem w sierpniu 2017 roku. W ich trakcie zaprezentowano m.in. park ponawałnicowy. To miejsce, w którym jeszcze pięć lat temu rosły wiekowe drzewa, a po pamiętnej wichurze pozostała tylko pusta przestrzeń. Z kolei Nieopodolal, przy świetlicy wiejskiej, inauguracyjnie rozpalono też piec chlebowy, który ma być kolejnym miejscem integracji lokalnej społeczności. W uroczystościach w Lotyniu uczestniczyli m.in. wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański oraz były i obecny sołtysi tej miejscowości Arkadiusz Kubczak i Sławomir Butza. A rozmawiała z nimi reporterka Weekend FM Anka Zajkowska:
Z wójtem gminy Chojnice Zbigniewem Szczepańskim oraz z sołtysami tej miejscowości, byłym i obecnym, tj. z Arkadiuszem Kubczakiem oraz Sławomirem Butzą rozmawiała Anka Zajkowska.















