W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno [x]

Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Reklama

GucioBus – przewóz osób i paczek
  • sobota, 14 maja 2022 11:50

Chojnice:

"Zwiedzaj Chojnice!" Pod takim hasłem odbywa się tegoroczna miejska Noc Muzeów

W tym roku połączona będzie z otwarciem amfiteatru w Fosie Miejskiej.

Zwiedzaj Chojnice! Pod takim hasłem odbywa się tegoroczna miejska Noc Muzeów

fot. materialy organizatora

To będzie jedyna taka noc w roku - Noc Muzeuów w miastach i miasteczkach w całej Polsce. W Chojnicach Noc Muzeów rozpocznie się dziś (14.05) o godz. 17:00 uroczystym otwarciem amfiteatru w Fosie Miejskiej. Zwiedzanie zakamarków Chojnic, poznawanie historii miasta i regionu m.in. poprzez ciekawe, tematyczne wystawy w Muzeum Historyczno- Etnograficznym, w baszcie Kurza Stopa lub w Muzeum Janusza Trzebiatowskiego rozpocznie się o godz. 18:00:

- Na Starym Rynku będą aż 3 atrakcje. Dla dzieci wóz strażacki dzięki uprzejmości OSP w Chojnicach, będzie również spacer z 40. Drużyną Harcerską im. Zawiszy Czarnego no i proszę sobie wyobrazić, że Jordan Rolbiecki ma w swoim posiadaniu taki bardzo stary autobus, ten autobus zmieni swoją funkcję i stanie się kinem objazdowym. Pokażemy 2 filmy, jeden dotyczący ojca muzealnictwa Juliana Rydzkowskiego i drugi film z turnieju miast.

Grzegorz Szlanga

Mówi Weekend FM wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury Grzegorz Szlanga. Wspomniane atrakcje dostępne będą od godz. 19:00. O tej samej godzinie rozpocznie się także spacer szlakiem modernistycznych witaczy, zbiórka przy pomniku 700-lecia przy skrzyżowaniu ulic Ceynowy i Igielskiej oraz atrakcje dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej:

- W podziemiach kościoła gimnazjalnego wystawa fotograficzna "kapliczki przydrożne", w bazylice "Żywoty świętych chojnickiej bazyliki", a będzie oprowadzał dr Przemysław Zientkowski. W ChCK wystawa malarstwa i rzeźby Marleny Pawlak oraz wystawa czarno-białej fotografii uczestników koła fotograficznego przy ChCK.

Grzegorz Szlanga

Wymienia zastępca dyrektora ChCK-u Grzegorz Szlanga. Łącznie z okazji Nocy Muzeów w Chojnicach w tym roku przygtowano łącznie 11 atrakcji, w różnych lokalizacjach. Można z nich korzystać do godz. 23:00 lub do północy.

Noc Muzeów 2022:

FOSA MIEJSKA, godz. 17.00 - 19.30

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej Fosy Miejskiej w Chojnicach. W planie jest wręczenie przez władze miasta sztandaru harcerzom z hufca ZHP Chojnice, koncert chojnickiego Big Bandu pod kierownictwem Patryka Nity oraz występ Kabaretu z Konopii.

MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE, godz. 18.00 - 24.00

BRAMA CZŁUCHOWSKA oraz BASZTA KURZA STOPA

W baszcie Kurza Stopa wystawa pt. "100 lat żeglarstwa chojnicko - charzykowskiego. Nasi mistrzowie". Wystawa po raz pierwszy tak obszernie dokumentuje tradycje i współczesność rodzimego żeglarstwa ukazując historię i bogaty dorobek trenersko-szkoleniowy klubowego centrum sportów wodnych nad jeziorem Charzykowskim oraz prezentuje imponujące sukcesy zawodników w klubowych barwach CHKŻ, LKS i reprezentacji Polski. To odniesione na przestrzeni 100 lat w licznych dyscyplinach letnich i lodowych sportów żeglarskich.

W Bramie Człuchowskiej wystawa pt. "Archaiczne brzmienia. Polskie ludowe instrumenty muzyczne wprowadza w niezwykły świat muzyki ludowej, instrumentów i narzędzi muzycznych, wykorzystywanych przez mieszkańców wsi i wiejskich muzykantów z różnych regionów Polski". Dźwięki są nieodłącznym elementem rzeczywistości. Człowiek nauczył się w zamierzony sposób wydobywać dźwięki z przedmiotów, tworzyć rytmy, w końcu również melodie, wykorzystując do tego skonstruowane przez siebie instrumenty muzyczne. Dzięki uporządkowaniu eksponowanych zabytków według przyjętego przez muzykologów podziału instrumentów muzycznych na cztery podstawowe kategorie, udało się ukazać ich zróżnicowanie ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięku oraz różnice widoczne w konstrukcji i wyglądzie. Obiekty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach.

Podczas nocnego zwiedzania Muzeum tradycyjnie zapewnia kuratorskie oprowadzanie po wszystkich ekspozycjach muzealnych.

MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO, godz. 18.00 - 23.00

Zwidzieć można stałą ekspozycję artysty, pochodzącego z Chojnic. Muzeum bogate jest w zbiory malarstwa olejnego, pasteli, medali, rzeźbę oraz sztukę dawną. Wiele z prezentowanych dzieł było eksponowanych na międzynarodowych i krajowych wystawach.

STARY RYNEK, godz. 19.00 - 23.00

Na Starym Rynku można poczuć się jak prawdziwy strażak; będzie szansa wejść do wozu strażackiego, poznać sprzęt, jakim na co dzień posługuje się Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach.

Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki zaprasza na sentymentalny seans filmowy do kina objazdowego, który odbywać się będzie w ostatnim chojnickim Autosanie, na płycie Starego Rynku. Kino rusza o godzinie 19:00 i co pół godziny zabierze widza w niezwykłą podróż w czasie, prezentując postać ojca chojnickiego muzealnictwa - Juliana Rydzkowskiego oraz wspomnienia z Turnieju Miast Chojnice - Dzierżoniów.

40. Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego oprowadzi chętnych po zakamarkach naszego miasta. Odświeżą dawne wspomnienia miejsc dzisiaj nieistniejących i zaproszą do krótkich rodzinnych zadań. Spacery: co pół godziny od godz. 19.00. Zbiórka przy fontannie na Starym Rynku.

PODZIEMIA KOŚCIOŁA GIMNAZJALNEGO, godz. 18.00 - 20.00

W podziemiach kościoła gimnazjalnego będzie można od godz. 18 obejrzeć wystawę fotografii Grzegorza Hetziga, który pokazuje na swoich zdjęciach przydrożne kapliczki.

On sam najchętniej zatytułowałby wystawę "Frasuś", od Chrystusa Frasobliwego, tak często obecnego w przydrożnych kapliczkach. Autor zdjęć jest z wykształcenia inżynierem chemikiem. Zawodowo związany z Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, praktycznie do końca istnienia tej firmy. W latach 70. zdobywał szlify w klubach fotograficznych, bywał na plenerach nad morzem, wystawiał też swoje prace. W okresie "Solidarności" i w kolejnych latach zajął się dokumentowaniem aktualnych wydarzeń.

BASZTA NOWA

Stowarzyszenie Centrum Kultury Podziemia zaprasza do Baszty Nowej, aby pooglądać, jak powstają grafiki, a także spróbować swoich sił w tej technice. Zajęcia prowadzi Violetta Klugowska.

BAZYLIKA MNIEJSZA, godz. 19.00 - 22.00

Zwiedzanie bazyliki połączone będzie z opowieścią o świętych kościoła katolickiego ukazanych na ściennych polichromiach i w symbolach porozmieszczanych w najróżniejszych miejscach naszej gotyckiej świątyni. Zwiedzający będą mieli okazję poznać nie tylko historię najstarszego w mieście zabytku, ale również poznać nazwiska i usłyszeć ciekawostki z życia tych, których wizerunki od ponad sześćdziesięciu lat stanowią wystrój chojnickiej Fary. Przewodnikiem po bazylice będzie dr Przemysław Zientkowski.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, godz. 19.00-22.00

W ramach Nocy Muzeów Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich moli, pożeraczy i książkożerców na czytelnicze atrakcje. Odbędą się one na parterze budynku biblioteki.

O godz. 19.00 rozpocznie się Maraton Czytelniczy, który potrwa do godz. 22.00. Książkę Agaty Christie "Noc w bibliotece" jako pierwsi zaczną czytać po kolei bibliotekarki, a następnie na zmianę będą mogli czytać ją inni uczestnicy Nocy. Organizatorzy przygotowali także szereg atrakcji dla młodszych i starszych czytelników. Będzie można m.in. rysować mola książkowego, pokonać tor przeszkód z książką na głowie czy spróbować swoich sił w odgadywaniu bohatera lub tytułu książki na podstawienie wylosowanego z zagadkowej skrzyni przedmiotu.

CHOJNICKIE CENTRUM KULTURY, godz. 18.00 - 23.00

Wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Marleny Pawlak. Urodzona w Chojnicach, jest absolwentką Wydziału Sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, instytutu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Od 2009 roku pełni funkcję Miejskiego Konserwator Zabytków Chojnic,

łączy pracę z rozwijaniem własnej twórczości malarskiej, rzeźby oraz fotografii.

Bierze czynny udział w akcjach plastycznych promujących malarstwo wśród dzieci i młodzieży.

Malarstwa uczyła się w Chojnicach u Elżbiety Połom i Danuty Wolińskiej.

Jej pasją jest rzeźba, którą tworzy i rozwija w pracowni ChCK.

W ChCK-u będzie można obejrzeć również wystawę tradycyjnej fotografii; jest ona zarazem prezentacją dorobku członków koła fotograficznego, działającego w Chojnickim Centrum Kultury. Pokazane będą tylko i wyłącznie zdjęcia czarno-białe wykonane w "starodawnej" technice bromo-srebrowej na zwykłych kliszach i prawdziwym papierze - bez udziału technik cyfrowych.

PRZY POMNIKU CEYNOWY i 700-lecia DZIEJÓW CHOJNIC, godz. 19:00

(na rogu ulic Ceynowy i Derdowskiego)

Spacer szlakiem modernistycznych witaczy i pomników autorstwa architekta, planisty urbanistyczno-przestrzennego i chojniczanina Norberta Jażdżewskiego. Oprowadza historyk sztuki Monika Szczukowska. Trasa - 1,8 km.

Norbert Jażdżewski i jego liczne realizacje pomnikowe i architektoniczne według najlepszych zasad modernizmu powojennego uczyniły na przestrzeni lat nasze miasto pięknym, nowoczesnym, estetycznym i nietuzinkowym. Zabytkowe już modernistyczne witacze z Chojnic (1971-75) i dorobek ich autora zostały niedawno docenione w prestiżowym konkursie dotacyjnym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022". Spacer inauguruje wydarzenia popularyzujące "Konserwację zespołu rzeźb-witaczy autorstwa Norberta Jażdżewskiego" w ramach powyższego dofinansowania. Dotację na nadchodzącą w 2022 roku ich zabytkową konserwację uzyskało Miasto Chojnice.


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu

Sport:

Reklama

Reklama

Polska i Świat:

Copyright © 2001-2022 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij