Odcinek 58. Miejsca kultu, których już nie ma. Synagogi w regionie

Przed II wojną światową właściwie w każdym mieście w naszym regionie funkcjonowała żydowska gmina wyznaniowa. Co za tym idzie, w każdym z tych miast znajdował się m.in. kirkut, czyli żydowski cmentarz oraz budynek przeznaczony na cele kultu - synagoga.

Odcinek 58. Miejsca kultu, których już nie ma. Synagogi w regionie
Synagoga w Chojnicach, ok. 1900 r. źródło: Chojnice. Miasto i ludzie na starej fotografii, Chojnice 1998

Synagogi różnią się trochę funkcją od świątyń chrześcijańskich - są nie tylko miejscem modlitw, ale i szkołą, czasem funkcjonuje w nich także zarząd gminy wyznaniowej, w obrębie niektórych są też miejsca, gdzie można zjeść posiłek. Już sama nazwa, pochodząca z języka greckiego, oznacza "miejsce zebrań".

Odcinek 58. Synagogi w regionie

Więcej wiadomości w Weekend FM

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość do DJ-a prowadzącego w Radiu Weekend FM lub działu informacji Radia Weekend i portalu WeekendFM.pl.

Wybrane zdjęcie
Maksymalny rozmiar pliku: 7.00 MB

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych (RODO) zmieniamy naszą Politykę Prywatności i Regulamin Portalu.

Prosimy o zapoznanie się ze zmianami. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj:

Zamknij okno