Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Reklama

Restauracja Człuchów
  • środa, 10 stycznia 2018 8:50

Człuchów:

"New York Times": Firma z Człuchowa zatrudnia pracowników z Korei Północnej

Amerykański dziennik "The New York Times" informuje o pracujących w Polsce robotnikach z Korei Północnej. W artykule pojawia się również nazwa człuchowskiej firmy Remprodex, producenta kontenerów.

nytimes.com

"NYT" zwraca uwagę, że „Polska wysyłała żołnierzy, by walczyli razem z Amerykanami w Iraku, ale mimo to nadal jest jednym z nielicznych krajów, w których gości się północnokoreańskich pracowników mimo obiekcji Waszyngtonu”. Gazeta przypomina też, że w grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję zobowiązującą wszystkie kraje do wydalenia pracowników z Korei Północnej w ciągu dwóch lat. 

Według ustaleń amerykańskiego dziennika, który powołuje się na dane Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w Polsce pracuje obecnie około 450 pracowników z Korei Północnej, zatrudnionych w co najmniej 19 firmach.  Między innymi na plantacjach pomidorów na południe od Warszawy.

"Ale The New York Times znalazł północnokoreańskich pracowników także w dwóch innych firmach - w stoczni w Policach w pobliżu granicy z Niemcami oraz fabryce produkującej kontenery w Człuchowie" - pisze gazeta. W artykule pada nazwa firmy Remprodex z Człuchowa.

THE NEW YORK TIMES W CZŁUCHOWIE

Ciekawe jest to, w jakich okolicznościach dziennikarze "NYT" pojawili się w Człuchowie. Jak tłumaczy radiu Weekend FM współautorka artykułu - korespondentka "The New York Times" Joanna Berendt  - w toku poszukiwań dziennikarze natknęli się na firmę o nazwie Wonye, która była kojarzona z pracodawcami zatrudniającymi Koreańczyków między innymi w Trójmieście. Jak ustalił "New York Times" - siedziba tej firmy znajduje się w podczłuchowskiej miejscowości Kołdowo.

- Udaliśmy się w związku z tym w pierwszej kolejności do Człuchowa, gdzie po rozmowach z mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że w mieście faktycznie pracują obywatele Korei Północnej. Pracują w firmie Remprodex, a mieszkają pod adresem, pod którym zarejestrowana jest siedziba firmy Wonye, w Kołdowie - mówi Weekend FM korespondentka "The New York Times" Joanna Berendt. 

"New York Times" przybliża też sylwetkę prezesa firmy Wonye z siedzibą w Kołdowie. To, zdaniem dziennika, Koreańczyk. W połowie lat 90-tych mężczyzna o takim samym nazwisku i dacie urodzenia miał pracować dla północnokoreańskiej firmy kontrolowanej przez departament partii rządzącej, który nadzorował krajowy program jądrowy i rakietowy.

Jak dodaje korespondentka "New York Times´a", dziennikarze rozmawiali z mieszkającymi wokół człuchowskiej firmy, w której pracują Koreańczycy oraz z ich sąsiadami w Kołdowie, ale z samymi pracownikami z Korei Północnej nie udało się im porozmawiać.

- Widzieliśmy, że są w domu, natomiast nie otworzyli drzwi, nie odpowiedzieli na nasze próby skontaktowania się z nimi - relacjonuje Weekend FM Joanna Berendt.

Z rozmów z mieszkańcami Kołdowa, na które powołuje się  "NYT" wynika, że grupa Koreańczyków z Północy miała przybyć do Kołdowa na początku 2017 roku, właśnie do pracy w firmie Remprodex. "Podczas swoich pierwszych miesięcy spali w pustych kontenerach pomimo zimna, twierdzą mieszkańcy. Później, robotnicy wynajęli połowę murowanego domu" - pisze "New York Times". 

Jak poddaje "NYT" Remprodex nie odpowiedział na pytania dziennikarzy amerykańskiej gazety.

Reporterowi Weekend FM również nie udało się porozmawiać z pracownikami z Korei Północnej, ale pytani o północnokoreańskich robotników mieszkańcy Kołdowa przyznają, że ich widują. 

- Oni trzymają się w grupach. Po Człuchowie jak chodzą, to nie chodzi jeden, czy dwóch, chodzą w grupach po osiem, dziesięć osób - mówi reporterowi Weekend FM spotkany w Kołdowie mężczyzna. Pracowników z Korei Północnej widuje tutaj również inna mieszkanka. - Tutaj po prawej stronie, gdzie jest ten duży dom, tu mieszkają - wskazuje kobieta. - Zawsze ich widzę w grupach, zazwyczaj pewnie idą do pracy, bo to są godziny poranne i wieczorne. 

PIENIĄDZE PŁYNĄ DO KOREI PŁN.?

Szczegóły dotyczące warunków zatrudniania w Człuchowie pracowników z Korei Północnej nie są znane tutejszym władzom lokalnym, bo pozwolenia na pracę w tym zakresie wydają Urzędy Wojewódzkie.

W rozmowie z Weekend FM korespondentka "New York Times" zaznacza, że o ile samo zatrudnianie Koreańczyków z Północy odbywa się zwykle legalnie, o tyle niejasne są warunki, na jakich północnokoreańscy robotnicy pozostają w Polsce.

Gazeta powołuje się na organizacje Praw Człowieka, ONZ i uciekinierów z Korei Północnej, zdaniem których północnokoreańscy robotnicy pozostają pod ciągłą obserwacją i są pozbawiani większości swojej pensji.

- Faktycznie według doniesień świadków, różnego rodzaju ekspertów, czy to ONZ, czy Unii Europejskiej, większość zarobków, właśnie między 30%-80% jest pracownikom Korei Północnej w Polsce i nie tylko, zabierana i dzielona między agencję pośrednictwa - która zazwyczaj jest również koreańska - i rząd koreański - mówi Joanna Berendt z "NYT".

OGRANICZONA SWODODA

Jak dodaje korespondentka "The New York Times", pracownicy mają też ograniczoną swobodę poruszania się.

- Zazwyczaj mogą wychodzić na zakupy do okolicznych sklepów, ale nie mogą wychodzić samodzielnie. Mają obowiązek chodzić w parach albo większych grupach, aby mogli siebie nawzajem kontrolować. Wolność w poruszaniu się mają tylko opiekunowie. Jeżeli zatem widzi się obywatela Korei Północnej poruszającego się samotnie po mieście, bądź wsi, najprawdopodobniej mamy do czynienia z "opiekunem", czyli osobą desygnowaną przez władzę Korei Północnej - dodaje współautorka artykułu.

W poniedziałek reporter Weekend FM próbował uzyskać komentarz władz firmy Remprodex dotyczący doniesień "New York Times´a". Prośby radia Weekend FM pozostały jednak bez echa.

O tej sprawie mówiliśmy też w wiadomościach Weekend FM w środę (10.01.) o 8:00. Posłuchaj:

"NYT" o robotnikach z Korei Północnej w Człuchowie - relacja Arka Jażdżejewskiego

Więcej na temat mówiliśmy również w popołudniowej audycji Weekend FM, "Tak mija dzień", w środę 10 stycznia. Posłuchaj:

"NYT" o robotnikach z Korei Północnej w Człuchowie - relacja Arka Jażdżejewskiego

Cały artykuł "The New York Times" na ten temat znajdziesz tutaj.

źródło: The New York Times


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu 14

Ruskim trollom przez gardło nie przejdzie Ameryka, Polak, Polaków, Polska z dużej litery. "człuchowianin" jak czujesz się niewolnikiem, to nie znaczy że inni się czują

 

2018-01-12 09:36:51, ~frytek

robicie aferę tylko dlatego ze jakiś amerykański dygnitarz ma problemy z biednymi Koreańczykami, to ich problem a nie nasz , my tak samo jesteśmy w jakimś sensie niewolnikami czy to uni czy tez amerykanów i nas kto broni . nie podniecajmy się i nie uginajmy zaraz karku dla widzimisię ameryki, polska to ponoć wolny kraj wiec zachowujmy się jak wolni ludzie a nie poddany czy uzależniony naród od czyiś problemów to ich problemy nie nasze, dbajmy o swoje interesy a nie obcych mocarstw oni potem nam jeść nie dadzą na pewno.

 

2018-01-11 08:40:12, ~człuchowianin

ten zakład powinien dostać medal ze pomaga gnębionym ludziom z takich krajów pracować u siebie, oni tam nie mają źle widuje ich często w biedronce na zakupach i widzę ze kupują lepsze artykuły niż my sami i na niczym nie oszczędzają więc chyba źle im tu nie jest. A tak poza tym to co nam ameryka takiego dała aby teraz nam dyktować warunki kim oni są że nas polaków tak poniżają i my dla nich jesteśmy nikim czyli chłopcami na posyłki dosyć zaborów polskiej ziemi najpierw ruskie a teraz ameryka czy my jako naród już nigdy nie będziemy wolni, olać ameryk e nich siedzią chłopaki a my ich obronimy

 

2018-01-10 22:20:06, ~placek

Niech lepiej ta lokalna gazetka wspomni, że Polacy nadal muszą mieć wizę żeby do nich wjechać.

 

2018-01-10 17:10:07, ~Zdenek

No tam sie dorobia chyba garba

 

2018-01-10 11:46:46, ~ja

To już swoich do pracy nie było?

 

2018-01-10 10:17:57, ~laps99

Lepszej reklamy dla miast i firmy niema...? Kim z wdzięczności za hospitalizację wyśle bombkę na święta i cheerleaderki w obronie demokracji na człuchowski rynek. Brawo wy.

 

2018-01-10 10:16:48, ~kim ir sen

A Polacy we Włoszech bici i maltretowani. Niech o tym NYT napisze.

 

2018-01-10 10:12:06, ~kleo

To co? Nie można już pomagać koreańskim desydentom? :)

 

2018-01-10 10:10:00, ~dody

Człowiek rakieta czyni z naszego miasteczka koreański obóz pracy?

 

2018-01-10 10:07:46, ~ale się porobiło

W czym to przeszkadza, że pracują tutaj w Człuchowie? Nikomu krzywdy nie wyrządzają - przecież nie zabierają pracy człuchowianom, którzy twierdzą, że za najniższą płacę nie będą pracować ? Wolą być na garnuszku Biura Pracy /składki zdrowotne odprowadzą/ a siedzą za granicą i kasę zarabiają na czarno /podatek w kieszeni/ to teraz w modzie . Więc o co chodzi?

 

2018-01-10 10:03:16, ~ja

Ciekawe ilu członków ONZ mimo rezolucji i innych zakazów zarabia na handlu z Koreą Pn?

 

2018-01-10 09:33:00, ~ciekawy

Niech się Jankesi zajmą własnym krajem i własnymi problemami. Nikt ich nie prosił aby wtykali nos i brudne łapy w nie swoje sprawy, każdy wie jak wyglądają kraje w których wprowadzili swoją "demokrację", zostały zgliszcza i miliony uciekinierów których dzięki ich "demokracji" mamy teraz w Europie. Nie będą dyktować Polakom kogo mogą zatrudniać a kogo nie!

 

2018-01-10 09:18:33, ~st. sierż. Sławek

Ależ mi odkrycie. O tych koreańczykach głośno już od kilku lat. Ja sam ich widuję przynajmniej od trzech.

 

2018-01-10 09:13:25, ~GCZ

Treść Twojego komentarza

Twój podpis

Przepisz kod z obrazka

Wysłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu korzystania z forum weekendfm.pl i jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez `Petrus Polska` Sp. z o.o. danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronie weekendfm.pl

Dodaj komentarz

Sport:

Kariera:

Reklama

Polska i Świat:

Reklama

Najnowsze komentarze:

Kot powodem kolizji radiowozu w Chojnicach

czy kot mnie słyszy ... czy kot przechodził po pasach?

 

2018-04-26 19:37:21, ~nanana

Władze powiatu kościerskiego walczą o środki na przebudowę drogi Trzebuń - Sominy

jest piękna ta nasza Starosta...

 

2018-04-26 17:29:24, ~powiatowy

Znów awantura o pomnik w Czarnem. Tym razem podczas sesji

Mieszkańcy Czarnego a był ktoś z Was ostatnio przy tym pomniku dziesiątek tysięcy jeńców radzieckich /rosyjskich ??? Oj ...

 

2018-04-26 16:56:03, ~wolny

Kot powodem kolizji radiowozu w Chojnicach

za szybko jechali i tyle

 

2018-04-26 15:58:58, ~gość

A czy kotek nie był pijany? Dlaczego nie dmuchal pytanie, Niech teraz kotek zapłaci za fure

 

2018-04-26 15:48:36, ~Czarny kot

Chojniczanka przegrała kolejny raz u siebie. Posłuchaj jak mecz z relacjonował nasz reporter (FOTO)

To czy mają szanse czy nie jest mniej ważne od tego jak ostatnio grają, niestety z tą grą to na pozytywne wyniki w ekstra...

 

2018-04-26 15:17:31, ~Wojtek

Copyright © 2001-2018 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij