Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Napisz do nas
  • galeria: 1
  • poniedziałek, 21 sierpnia 2017 14:49

Chojnice:

Słychać dźwięk pił i wołanie: "Harcerze, harcerze!". Policja publikuje nagranie z akcji w Suszku

Chojnicka policja publikuje nagranie z nocy z 11 na 12 sierpnia, kiedy na ratunek harcerzom z obozowiska w Suszku ruszyli mieszkańcy Lotynia, Nowej Cerkwi oraz policjanci.

Policja publikuje również wywiad z sierżantem Przemysławem Borowickim, który jako jeden z pierwszych dotarł do obozu harcerskiego w Suszku.

Komunikat policji:

Policjanci z chojnickiej jednostki od ponad tygodnia pomagają mieszkańcom usuwać skutki nawałnicy, jaka miała miejsce 11 sierpnia. Tej nocy wszyscy mieli pełne ręce roboty, przez cały czas dochodziły informacje o osobach potrzebujących pomocy. Policjanci natychmiast ruszyli do pomocy poszkodowanym.

Przeprowadziliśmy rozmowę z policjantem, który jako jeden z pierwszych dotarł do obozu harcerskiego w Suszku. Sierż. Przemysław Borowicki służbę w policji pełni od 4 lat, przez ten czas pełni funkcję policjanta Referatu Patrolowo-Interwencyjnego w Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach. W dniu 11.08.2017r. pełnił służbę wspólnie z sierż.sztab. Krzysztofem Olczak w ramach patrolu interwencyjnego w godz.22-6.
 

Czy mógłbyś opowiedzieć nam o służbie w tę tragiczną piątkową noc?

- Przed godz. 23-cią usłyszałem przez radiostację, iż skierowany do miejscowości Suszek, patrol policji nie może dostać się na miejsce zdarzenia z powodu powalonych drzew na drodze. Skontaktowałem się z policjantami z tego patrolu i zaproponowałem, że znam te tereny i mogę się udać na miejsce od strony Silna. Zdawałem sobie sprawę, że przedarcie się przez gęsty las od drogi k-22 będzie znacznie dłużej trwało niż dotarcie do obozowiska w pobliżu Suszka od strony Silna, gdzie jest zdecydowanie mniej terenów leśnych. Dodatkowo mieliśmy na wyposażeniu pojazd służbowy marki Skoda Yeti z napędem na cztery koła. Za zgodą dyżurnego pojechaliśmy przez Silno, Gockowice, Nicponię i dotarliśmy do miejscowości Lotyń. Po drodze usuwaliśmy tarasujące drogę gałęzie, elementy zwalonych dachów, powalone mniejsze drzewa, a większe omijaliśmy jadąc miejscami przez pola. Skontaktowałem się z moim kuzynem mieszkającym w Lotyniu, który najlepiej zna te tereny i dodatkowo świetnie się orientował gdzie znajduje się obóz harcerski. W tym czasie we wsi gromadzili się już mieszkańcy z piłami motorowymi, którzy chcieli pomóc w ewakuacji dzieci z obozu. Zorganizowałem tę grupę i wspólnie z mieszkańcami Lotynia i Nowej Cerkwii ruszyliśmy kierunku obozu harcerskiego w Suszku. Miało tam przebywać około 150 harcerzy w wieku szkolnym, wiedzieliśmy jedynie, że są pośród nich osoby ranne i zabite. Nie mieliśmy z nimi żadnego kontaktu, łączność była w tym czasie całkowicie zerwana. Przez kilka kilometrów jechaliśmy w szyku za spychoładowarką tzw. fadromą oraz pick-upem, które należały do jednego z mieszkańców Nowej Cerkwii. Z komentarzy na radiostacji słyszałem, że równolegle straż pożarna stara się dotrzeć do Suszka od strony berlinki. Po pokonaniu kilku kilometrów dotarliśmy do niemal całkowicie powalonego lasu. Wtedy pracę rozpoczęli pilarze z okolicznych wsi, za nimi fadroma spychała największe kłody, a my z kolegą z patrolu na zmianę odrzucaliśmy drobniejsze kłody i gałęzie, aby udrożnić przejazd dla samochodów ratunkowych. Jako że drzew była wręcz niewyobrażalna ilość, cała akcja trwała kilka godzin. Jedyne co nam dodawało sił, to była myśl o rannych i przerażonych dzieciach uwięzionych w środku lasu, którym trzeba jak najszybciej pomóc.

Kiedy ostatecznie udało się Wam dotrzeć na miejsce?

- W pewnym momencie, mniej więcej kilkaset metrów przed samym obozem, podjęliśmy decyzję, żeby nie czekać na udrożnienie drogi przez pilarzy. W tym czasie przez utorowaną przez nas drogę dotarł strażak z chojnickiej komendy samochodem terenowym. Ruszył z nami pieszo przez powalone drzewa.

Co zastaliście na miejscu?

- Po kilkunastu minutach drogi zauważyliśmy namioty przygniecione drzewami, a dookoła nich nie było nikogo. Zacząłem nawoływać „harcerze!!”, jednak co najbardziej zapamiętałem, to głucha cisza. Nikt się nie odzywał, w ten sposób dobiegliśmy do jeziora, gdzie zauważyłem, że płynie w naszym kierunku łódka. Okazało się, że to strażacy, których nakierowałem światłem latarki w trybie SOS na kierunek obozu.

Gdzie w tym czasie byli harcerze?

- Okazało się, że tuż przy nas – zgrupowali się w odległości kilkudziesięciu metrów od obozu w „młodniku”. Prawdopodobnie na skutek szoku początkowo się do nas nie odzywali. Dzieci były bardzo wystraszone, zziębnięte i przemoczone. Większość z nich była w samej bieliźnie, część z nich nie miała butów ani skarpet. Grupa była jednak bardzo zorganizowana, była tam osoba, która miała strój ratownika medycznego, to był ktoś z obozu. Zdziwiło mnie, że w takich dramatycznych okolicznościach osoby dowodzące w obozie potrafiły tak skutecznie przeprowadzić akcję ratunkową na miejscu. Ranni byli opatrzeni i pogrupowani wg.skali obrażeń.

Jakie były Wasze dalsze czynności?

- Pierwsze co mi przyszło do głowy, to zdjęcie kurtki i owinięcie nią przemoczonej 13-letniej dziewczynki o imieniu Gabrysia. Dodawaliśmy dzieciom otuchy i uspokajaliśmy je. Następnie zasugerowałem strażakom, że zanim dotrą służby medyczne, które jak się okazało dotarły na długo później, a i tak utknęły w Lotyniu, aby wyselekcjonowali osoby, które będę mógł bezpiecznie przetransportować do szpitala naszym radiowozem. Za mną jechał terenowy samochód strażacki, który przewoził ciężko ranną osobę na desce ratunkowej. Kierujący nim strażak był spoza powiatu chojnickiego i całkowicie nie znał drogi, więc musieliśmy go pilotować. Mój kolega z patrolu sierż. sztab. Krzysztof Olczak w tym czasie został na miejscu w obozie, gdzie prowadził czynności wraz z innymi służbami ratowniczymi.

Czy chciałbyś dodać coś na koniec naszej rozmowy?

- Przede wszystkim jako policjant jestem pełen podziwu dla osób, które brały udział w tej dramatycznej akcji ratowniczej, w szczególności chylę czoła mieszkańcom wsi Lotyń i Nowa Cerkiew, pilarzom pracującym przez wiele godzin własnym sprzętem, panu Jerzemu Łangowskiemu z Nowej Cerkwii, który udostępnił swój prywatny ciężki sprzęt budowlany, Marcinowi Borowickiemu, dzięki któremu udało nam się dotrzeć najkrótszą i najszybszą drogą do obozowiska, a także dowódcom obozu harcerskiego za ich sprawne działanie, które bez wątpienia znacznie ograniczyło liczbę ofiar. Uważam, że taka solidarna postawa wszystkich, nie tylko służb ratowniczych pomaga przezwyciężać nawet największe katastrofy. 

Zobacz film:

Get Adobe Flash player

Źródło: KPP Chojnice


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu 14

Panie Policjancie wstyd, niczego Pan nie zorganizował, a jedynie uczestniczył w tej akcji ponieważ gdy dojechaliście akcja już trwała. Wasza Skoda pojechała sobie. Słowa uznania za ofiarność i pomoc, ale wstyd za przypisywanie sobie zasług innych ludzi.

 

2017-08-22 12:21:42, ~Ktoś

Można ? Można !!! Szacunek i brawa dla mieszkańów i tych policjantów za odwagę ! Czapki z głów.

 

2017-08-22 11:31:53, ~zGaGa

Harcerze wiedzieli o burzy, ale nie spodziewali się piekła. Dlaczego? Bo pewien Pan w Starostwie wyłączył komputer i poszedł do domu ignorując ostrzeżenia!

 

2017-08-22 10:24:58, ~Zignorowany ALERT

Drodzy mieszkańcy dla nas chojniczan jesteście BOHATERAMI !!!! POMOŻESZ INNYM TO INNI POMOGĄ TOBIE KARMA WRACA

 

2017-08-22 00:26:04, ~chojniczanka

Nie widzę tutaj nic niezwykłego. Ludzie, tak się postępuje od zawsze! Naturalny odruch, widząc człowieka w potrzebie należy starać się mu pomóc. Każdy na ich miejscu by tak samo postąpił. Jeżeli ktoś uważa inaczej to ma problem ze sobą...

 

2017-08-21 23:43:40, ~chojniczanin

Dobrzy ludzie plus dobrzy policjanci = się skuteczna akcja ratunkowa

 

2017-08-21 21:42:09, ~Hala

Proszę proszę policja dogadała się ze społeczeństwem. Oby tak dalej. Należy docenić jednych i drugich.

 

2017-08-21 20:31:23, ~Lukas

Prawdziwi policjanci pomagają ludziom w potrzebie. Takich jak Ci dwaj oby jak najwięcej w naszych służbach. Szacunek dla cywili za odwagę.

 

2017-08-21 20:13:47, ~anka

czapki z głów przed takimi ludźmi tu się dopiero czuje prawdziwe człowieczeństwo takie chwile choć smutne i tragiczne przywracają wiarę w człowieka w jego serce i dobroć. Panowie chwała wam jesteście bohaterami takim prawdziwymi takimi ludzkimi od serca dal innego ludzkiego serca , brawo wam, te czyny będą wam kiedyś wynagrodzone za to sie będziemy modlić.

 

2017-08-21 18:42:56, ~jan

Podziw za odwagę i poświęcenie dla tych ludzi, którzy nie zważając na nic udali się na pomoc. Brawo!

 

2017-08-21 17:30:53, ~Chojniczanie

Cóż powiedzieć : dzielni , wspaniali ludzie !!!!! Ech , żeby tak zawsze widoczna była ta solidarność.a nie tylko w sytuacjach kryzysowych...

 

2017-08-21 17:14:20, ~sfinks

Brawo chłopaki. Brawo mieszkańcy. Chojnice są z was dumne!!!

 

2017-08-21 17:00:40, ~Chojnice

Postawa policjantów godna pochwały.

 

2017-08-21 16:37:47, ~Kolo

Ciarki przechodzą po plecach jak się to czyta i ogląda filmik. Szacunek dla tych którzy nie bacząc na nic ruszyli na pomoc.

 

2017-08-21 16:12:32, ~Iza

Treść Twojego komentarza

Twój podpis

Przepisz kod z obrazka

Wysłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu korzystania z forum weekendfm.pl i jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez `Petrus Polska` Sp. z o.o. danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronie weekendfm.pl

Dodaj komentarz
  • galeria: 20
  • niedziela, 25 lutego 2018 20:50

SPORT:

Najwyższe zwycięstwo Red Devils Chojnice w tym sezonie (FOTO)

Sport:

Reklama

Polska i Świat:

Reklama

Najnowsze komentarze:

Na Jeziorze Szpitalnym w Człuchowie lód załamał się pod wędkarzem

Wczoraj po poludniu to kilkunastu sie po lodzie przechadzalo moczykijow. Tylko czekac az lod peknie

 

2018-02-25 08:33:23, ~Poiu

Wszedł na dach bloku i groził, że skoczy. Uratowali go strażacy i policjanci

może miał poważne problemy najważniejsze że żyje może kiedys zrozumie i podziękuje jeszcze ludziom za pomoc

 

2018-02-25 00:15:41, ~jan

Czarne: będzie głosowanie w sprawie pomnika Żołnierzy Niezłomnych

To w końcu "niezłomni", wyklęci" czy "przeklęci" ? Teraz złodzieje zaczynają doganiać komuchó...

 

2018-02-24 21:19:13, ~Kazik z Brus

Wymiana nawierzchni na pierwszym chojnickim "Orliku" nie będzie tania

Zróbcie to sami spolecznie

 

2018-02-24 21:12:52, ~Gosc

Czarne: będzie głosowanie w sprawie pomnika Żołnierzy Niezłomnych

Za bolka i szoguna :)

 

2018-02-24 21:11:33, ~gesiara

Wszedł na dach bloku i groził, że skoczy. Uratowali go strażacy i policjanci

był trzeźwy, koszty tego wygłupu powinien zapłacić lub w ostateczności odrobić

 

2018-02-24 20:40:31, ~cvb

Copyright © 2001-2018 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij