Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Reklama

Restauracja Człuchów
  • środa, 10 maja 2017 10:03

Sępólno Krajeńskie:

Kontrowersje wokół zmiany nazwy ulicy 27 stycznia w Sępólnie Krajeńskim

W Sępólnie Krajeńskim trwa ożywiona dyskusja dotycząca zmiany nazwy ulicy 27 stycznia.

fot. M. Bór

Zmiany, na podstawie przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu, domaga się Instytut Pamięci Narodowej. Nie podoba się to niektórym radnym, którzy pytają o świętowanie wyzwolenia Sępólna spod okupacji hitlerowskiej, a także lokalnym historykom zapowiadającym interwencję u prezesa Kaczyńskiego. Z Sępólna Maciej Bór:

Wszystko rozbija się tak naprawdę o to, jak interpretować dzień 27 stycznia - jako koniec II Wojny Światowej na naszych ziemiach i zakończenie okupacji hitlerowskiej, czy może jako niewiele znaczącą datę "gloryfikującą Armię Czerwoną zgodnie ze stalinowską propagandą". Tak bowiem wynika z uzasadnienia Instytutu Pamięci Narodowej, a dokładniej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się niektórzy sępoleńscy radni, na przykład Janusz Tomas.

- Jeżeli tamtą nazwę ulicy trzeba zlikwidować, to czy będzie obchodzone w Sępólnie święto 27 stycznia? Łącznie z oflagowaniem miasta, z przemarszem, złożeniem kwiatów przed pomnikiem. Czy tutaj nie warto wystąpić też do IPN?

- Myślę, że nie zaszkodzi, jeżeli zasięgniemy opinii IPN w tej kwestii, ale myślę, że także należy zapytać mieszkańców w tej sprawie prezentując im argumenty, które zostały zamieszczone w piśmie IPN.

Mówił na sesji Rady Miejskiej sekretarz gminy Sępólno Dariusz Wojtania. To jednak nie koniec. Na taką argumentację IPNu zareagował lokalny historyk Leszek Skaza, redaktor "Krajeńskich Zeszytów Historycznych" i społeczny powiatowy opiekun zabytków. Skierował on do delegatury IPN w Gdańsku swoją opinię w tej sprawie, dotyczącą także ulic 28 stycznia w Więcborku i 14 lutego w Kamieniu. Pisze on między innymi o "plugawych insynuacjach gówniarzy z IPN", domaga się przeprosin "za spowodowany zamęt" i zapowiada interwencję u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Pismo jest w takim dość zdecydowanym tonie. Jeśli jesteście państwo zainteresowani, mogę argumentację IPN czy argumentację pana Skazy przedstawić.

relacja

Kliknij, aby pobrać plik PDFStanowisko IPN

Kliknij, aby pobrać plik PDFpismo Leszka Skazy


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu 27

Ja obstaję za IPNem, ta instytucja jest bardzo potrzebna, przynajmniej wiemy kto kim był w komunie !

 

2017-05-18 08:11:42, ~????

aax, ty chyba nie rozumiesz,że owszem Niemcy zostali przegnani ,ale ich miejsce czyli okupanta zajęli sowieci na wiele długich lat w tej niby wolnej Polsce. ale komunista tego ni jak nie chce zrozumieć.

 

2017-05-17 10:58:32, ~

kiedy w końcu się zrozumie, że 27 to dzień wyzwolenia spod okupacji niemieckiej! brawo Panie Skaza. podpisuję się pod Pana listem.

 

2017-05-16 18:39:26, ~aax

Wystarczy obchodzić 8 maja DZIEŃ ZWYCIĘSTWA , a zamiast 27 styczna (zapamiętany przez miejscowych mieszkańców jako bardzo tragiczny i smutny dzień mimo wszystko)dzień 24 stycznia upamiętniający powrót Polski do macierzy .

 

2017-05-14 08:02:22, ~

msc, wystarczy,że sowieci mają tu swój cmentarz i niech władza sępoleńska należycie dba o to.Nazwa ulicy upamiętniająca to niby wyzwolenie jest zbędna z wielu powodów .o których juz nie wspomnę, bo wiele tu jw tym temacie napisano..

 

2017-05-13 11:00:53, ~

Możliwe ale stało się jak się stało. I to między innymi żołnierze ZSRR nieśli nam "oswobodzenie". Denerwuje mnie tylko że tych żołnierzy, którzy byli pionkami w tej machinie wojennej wrzuca się do jednego worka gwałciciele, mordercy itp. a przecież wiadomo że nie wszyscy tacy byli leżą w tych mogiłach tysiące kilometrów od swoich domów mieli rodziny, plany marzenia, tylko żyli w złych czasach i właśnie dlatego powinniśmy troszkę się nad tym zastanowić choćby przez nazwę ul. 27 stycznia i pomyśleć o tych wszystkich ludziach i po jednej i po drugiej stronie. Jak by nie patrzeć to jest nasza historia i zacieranie jej na siłę po przez zmienianie nazw ulic moim zdaniem jest słabe. Według mnie o wiele lepszym rozwiązaniem było by ustawienie tablicy wyjaśniającej nazwę ulicy która budziła by kontrowersje związane z poprzednim ustrojem. Nie dość że zaoszczędziliby mieszkańcy na wymianie dowodów czy innych dokumentów, to jeszcze miało by to wymierny aspekt edukacyjno - historyczny.

 

2017-05-12 21:43:49, ~msc

msc, gdyby nie polityka Stalina alianci otworzyliby II front inwazją na Bałkany i przez Bułgarię, Węgry , Czechosłowację doszliby do Polski niż Armia Czerwona. Nawet gdyby Armia Czerwona współdziałałaby na tym froncie z amerykańsko brytyjskimi siłami , Stalin nie mógłby sobie pozwolić na ogrom zbrodni popełnianych na wyzwalanych Narodach i zajęcia pół Europy.

 

2017-05-12 08:38:26, ~HISTORYK !

Krzyczycie i krzyczycie... ale żeby nie ta armia czerwona to kto wie czy te dyskusje nie toczyły by się w języku niemieckim i czy w ogóle by się toczyły.... Mimo wszystko ulica 27 stycznia powinna zostać choćby przez pamięć do tych ludzi którzy zginęli i po jednej i po drugiej stronie. A co do palenia gwałcenia i mordowania nie można generalizować my też nie byliśmy święci. To była wojna gdzie wychodzą najgorsze instynkty w ludziach. A nam siedzącym w ciepłym domu przy kawie łatwo wygłaszać osądy czy ktoś zrobił przeszło 72 lata temu dobrze czy źle.

 

2017-05-11 23:35:49, ~msc

panie Leszek Skaza zdobyłeś wiedzę za czasów komuny i tak dalej brniesz bo Armia Czerwona wyzwalała a jednocześnie okupowała i wprowadzała Socjalizm.

 

2017-05-11 20:46:08, ~mieszkaniec ulicy

Jacku-mieszkańcu Sępólna Kraj.Gdy Kaczyński przeczyta twoją wypowiedź, to na pewno się potnie. Zadałeś mu cios.

 

2017-05-11 17:05:26, ~apsik

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że wielu komentatorom po prostu nienawiść do PiS odebrała rozum. Gdzie tu merytoryczna dyskusja? Gdzie opieranie się na faktach? Co wspólnego z nazwami ulic w Sępólnie ma Rajmund Kaczyński, Św Inkwizycja itd.? Niektórym ludziom, którzy uważają się za historyków należy przypomnieć, że historyk musi opierać się na faktach. Jakie są fakty? Faktem jest, że Sępólno zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną I Ludowe Wojsko Polskie i nikt do tego nie wnosi zastrzeżeń. Faktem jest jednak to (pisał o tym jeden z naszych lokalnych publicystów), że wyzwolenie łączyło się z barbarzyńskimi gwałtami, rabowaniem miasta, wypędzeniem mieszkańców i było początkiem komunistycznego zniewolenia, nie tylko mieszkańców Sępólna, Więcborka, Kamienia, ale też całego kraju. Tzw wyzwolenie kosztowało tysiące ludzi życie, tysiące zgwałconych kobiet przeżywało z tego powodu traumę przez całe życie. W Sępólnie już po wyzwoleniu dzielna Czerwona Armia spaliła kilka domów, w Polsce tysiące z Gdańskiem na czele, opisał to Gunter Grass w Blaszanym bębenku. Obrońcom „komunistycznych nazw proponuję zapoznać się z życiorysami ich bohaterów, dopiero potem dyskutować. Panu Skazie się nie dziwię, zawsze miał lewicowe przekonania i ma do tego prawo, dziwię się natomiast radnemu Tomasowi, który wywodzi się z całkiem innego środowiska, a jeszcze bardziej dziwię się jego wątpliwościom i pytaniu kiedy obchodzić wyzwolenie Sępólna. Wspomniany już lokalny publicysta napisał kiedyś, że wstydem dla radnych powinno być to, że obchodzą rocznicę wyzwolenia 27 stycznia, kiedy kilka dni wcześniej przypada rocznica przyłączenia Sępólna, naszej części Wielkopolski i Pomorza do Polski. Może by pan radny Tomas pomyślał o obchodzeniu tej rocznicy? Może by pan radny pomyślał o uporządkowaniu cmentarza żołnierzy radzieckich i postawienia tam innego pomnika wzorem wielu innych miast np. Piły, Złotowa, Człuchowa.

 

2017-05-11 16:58:11, ~Nie historyk

Poważnie mówiąc pan prezes Jarosław Kaczyński zachowuje się irracjonalnie, dąży do dyktatury nie myśli samodzielnie jest poddany silnym emocjom, nienawiść jest jego miłością. Okolicznością łagodzącą jest to iż stracił brata, ale przy tym też rozum. Wyrazu współczucia panie premierze.

 

2017-05-11 11:09:45, ~Jacek - mieszkaniec Sępólna Krajeńskiego.

Moje słowa uznania dla forumowicza o nicku teżpatriota.Brutalna to prawda ale czy dotrze do tych marnie historycznie wykształconych i zarażonych bakcylem nienawiści do tego co było bez kszty obiektywizmu ? Również decydentów . Kiedy wybory ?

 

2017-05-11 09:08:14, ~forumowicz

Ten człowiek na prawdę jest historykiem ??? Dużo jeszcze w naszym kraju wymaga naprawy...

 

2017-05-11 08:20:58, ~kasia

Do nie komunista. Pan Leszek Skaza ma rację w 1000%. Przypominam ci, że "w łapy Stalina" wepchnęli czy raczej sprzedali nasz kraj w Jałcie Roosevelt i Churchill. Zresztą tzw. alianci wykiwali nas wtedy drugi raz bo pierwszy we wrześniu 1939 roku. Dla nas daty 29 stycznia i inne tego typu kojarzą się z wolnością i "pozbyciem" się okupanta niemieckiego. Przecież I Armia to w 99% POLACY. Czym oni zawinili? Czy tym, że szli najkrótszą drogą do Polski? Czy są gorsi od Armii Andersa? Anders ze swoją armią wyzwalał nie nasze terytoria a zachodnie. Gen. Anders zrobił ten krok wbrew Sikorskiemu. Nasze ziemie na Krajnie "wyzwalała" Armia Czerwona, ale także nasi żołnierze. Nie będę powtarzał słów p. L. Skazy, ale tak było. Pewnie, że krasnoarmiejcy narobili dużo szkód i bezeceństw. O tym wie każdy dorosły z przekazów od swoich dziadków czy rodziców. Wg mnie IPN "przegina". Z "Buczkiem" to się zgadzam - do zmiany, ale nie jak pisałem wyżej. Zresztą nazwy ulic, placów czy inne powinni nadawać sami mieszkańcy a politykom czy innym urzędom nic do tego. Polityka mi politycy się zmieniają a my na tzw. prowincji powinniśmy żyć własnym życiem a takie narzucanie nam woli jest objawem braku demokracji i trąca dyktatem. A tak co do IPN-u to też uważam, że ci tzw. naukowcy to powinni być wyłącznie historycy a są niestety politykami. A DB tak się zachłysnął ideologią jedynej słusznej partii, że nawet tu w tym temacie wtrąca inne wątki. Powinieneś jeszcze dodać, że to "wina Tuska" i dokończyłbyś dzieła. Zresztą jak to wszystko co ma "korzenie komunistyczne" to czemu ci wszyscy "krzyczący" posiwiali tzw. politycy z telewizora nie oddadzą swoich dyplomów? Czemu? Przecież zdobyli je za KOMUNY! A ten wasz ukochany guru z "taboreta" nie pisał pracy podpierając się teoriami Marksa, Lenina i diabli wiedzą jeszcze kogo? A czy to nie nasz przepraszam wasz prezydent nie mówił, że trzeba pozbawić wszystkie osoby wywodzące się z komuny i ich dzieci przywilejów i stołków? No to przypomnijcie mi kto to Rajmund Kaczyński? To ojciec bliźniaków, który powiedział: "Boże, uchroń Polskę przed moimi synami narwańcami," No chyba,że tych z PiSu to nie dotyczy. To przepraszam

 

2017-05-11 01:13:17, ~teżpatriota

Panie Leszku Skaza, kaczor panu nie pomoże, bo te wszystkie pomysły usuwaniu nazw ulic i pomników to zapewne jeden z jego pomysłów, on nienawidzi wszystkich wokół oprócz siebie.

 

2017-05-10 21:33:00, ~hrabia

Zmieńcie na ul. Ciemnego Ludu kupionego przez PIS-lam., albo jeszcze lepiej byłoby zamiast ulicy 27 stycznia, ulica "500+" taka swojska nazwa i też składająca się z cyfr! A może ul. Jacka i Placka, bardzo na czasie i sam prezes przyjedzie do swoich wielbicieli przeciąć wstęgę.

 

2017-05-10 19:53:52, ~Bruszanin - 1956

Zawsze można zaproponować mniej kontrowersyjne nazwy ulic np.Ofiar św.inkwizycji, czy np.skwer im.ks.pedofilów .

 

2017-05-10 15:06:56, ~

kp, bez obawy aferzyści z Platformy będą rozliczeni i ukarani.Wiele spraw jest już w prokuraturze, powoli, tak od nitko do kłębka a sprawiedliwości stanie się zadość oby nie zadziwił. Pieniądze są kp , bo ta władza przynajmniej nie kradnie, już z samego VATu ich duzo wpłynęło do państwowej kasy, skuteczniejsza jest ściągalność podatków, gospodarka się rozwija, bezrobocie spada, rząd pracuje i coraz więcej znajduje rynków zbytu i tu jest ta dobra zmiana!. Niewolnictwo w Polsce się skończyło i nie ma być jak, było , młodzi w Polsce juz nie chcą tak zyć jak za PO ale tego chcą POpaprańcy bez programu na gospodarkę.

 

2017-05-10 13:32:28, ~DB

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu . W czym problem? Ale mamy "dobrą zmianę" to mozna przyjąć, że to dzień św. Henryka de Ossó, lub św. Witaliana. I problem z głowy i IPN też.

 

2017-05-10 12:59:32, ~koko

Tragedia . Już w przeszłości byli tacy co chcieli zmieniać historię mordując tysiące polskich obywateli /Katyń/ i co udało im się to ? Niestety nie .Również i obecnie tym co niektórym co uważają ,że mają ,,uprawnienia ,, do jej zmiany mówię otwarcie historii zmienić się nie da ...niestety . Hitler był,, hitlerem ,, Stalin stalinem itd....itp... Obudźcie się pseudo historycy od zmiany historii i.. No cóż z drugiej jednak strony doskonale wiem co robił rzymski cesarz jak mieszkańcy pragnęli rozrywki cesarz organizował im igrzyska aby przypodobać sie szerokim masom prostego ludu rzymskiego ( plebsu ). Wszystko to aby przypodobać się prostemu ludowi czytaj wyborcom obecnie !!! Cóż jednak innego władza może dla ludu zrobić ? Dała po 500 + do końca nie wiadomo skąd na to są pieniądze ? Urzędników jak był prawie milion tak i jest .|Za afery a było ich bez liku nikogo nie posadziła wiec cóż róbmy igrzyska ,,ciemny lud to być może i tym razem kupi !!! O jednym musi pamiętać ten lud to nie ten sam co za Cesarzy rzymskich a ponadto mamy już XXI wiek ...

 

2017-05-10 12:48:04, ~kp

Ożywiona dyskusja ? A gdzie ? Na sesji co widziałem w lokalnej TV , radni-bezradni temat ten skwitowali rozdziawieniem buź i ani słowa !

 

2017-05-10 12:47:49, ~sfinks

Panie Skaza czy Panu nie wstyd? Obrazać porządnych ludzi z IPNu, którzy robią dobrą robotę, dzięki nim wiemy kto kim był w Polsce.? Może sobie Pan pisac ile chce, a nawet do samego prezesa Kaczyńskiego i tak Pan nic nie wskóra. Przypomnę ,że KOMUNIZM w Polsce juz dawno się skończył! !!Wstyd,że historyk o tym nie wie.

 

2017-05-10 12:11:20, ~ nie komunista !

A co z propagowaniem faszyzmu przez ONR? To jest o.k?

 

2017-05-10 12:01:43, ~a

Brawo IPN.

 

2017-05-10 11:21:31, ~Ja

Brawo Panie Leszku, nareszcie ktoś miał odwagę nazwać po imieniu ten twór i jego "naukowców"! Niektórych już tak popie......, że wszystko im się kojarzy z jakimś urojonym komunizmem i totalitaryzmem! Wkrótce wszystkie ulice będą imienia jakiegoś solidarucha, wyklętego lub księdza, no i koniecznie pomniki, pomniki wielkiego brata, małego prezesa w każdym mieście, miasteczku i wsi!!!

 

2017-05-10 10:58:58, ~historyk

spokojnie na razie to tylko zmiany nazw ulic, potem zmienimy nazwy miast, nazwiska, imiona, dziadkowie i babcie pójdą do szkół bo mają komunistyczne świadectwa szkolne itd.,itd.

 

2017-05-10 10:52:15, ~?

Treść Twojego komentarza

Twój podpis

Przepisz kod z obrazka

Wysłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu korzystania z forum weekendfm.pl i jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez `Petrus Polska` Sp. z o.o. danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronie weekendfm.pl

Dodaj komentarz

Sport:

Reklama

Polska i Świat:

Reklama

Najnowsze komentarze:

Wiemy, ile w zeszłym roku zarobił burmistrz Człuchowa

Nic tylko się pchać do polityki...

 

2018-05-21 11:39:45, ~Xxx

"Muszę kupić leki, jak chcę żyć". Pytania o niskie emerytury na spotkaniu z ministrem środowiska w Czarnem

Co tam leki, co tam emerytury, najważniejsze są jakieś kwiaty lub wieńce dla "wyklętych", a następnie wciskanie...

 

2018-05-21 11:12:37, ~Kasia

Terenówka dachowała na polnej drodze między Lichnowami, a Ogorzelinami

jak jest 7osobowe to ile moze jechac?

 

2018-05-21 09:55:57, ~!!!

"Smoczkowe drzewko" zniknęło sprzed chojnickiego Parku Wodnego

To chyba nieudolni rodzice musza korzystać z drzewka smoczkowego by oduczyc dziecka smoczka. Moje dziecko szybko rozstalo sie ...

 

2018-05-21 09:30:09, ~30-latka

Miała być atrakcja nad jeziorem, ale nic z tego. W tym roku nie będzie zjeżdżalni w Charzykowach

Bedą wybory na jesien ,w tym momencie no sorry zapomnialem nie wiedzialem ze trzeba glosować,chetnie zaglosuje jak bedzie now...

 

2018-05-21 08:40:30, ~wierze w mateusza

Prowadzą blog o podróżach po Polsce. Małżeństwo blogerów z wizytą w powiatach chojnickim i człuchowskim

No zamek w Czluchowie rzeczywiście leży w powiecie chojnickim... Ta...

 

2018-05-21 08:36:55, ~Krzyżak

Copyright © 2001-2018 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij