Zamknij okno  X

Reklama

Radio Weekend

Słuchaj on-line:

Słuchaj Radia Weekend

Teraz Gramy (graliśmy wcześniej):

.

.

Na antenie:

.

.

Napisz do nas:

Reklama

Restauracja Człuchów
  • wtorek, 10 stycznia 2017 8:30

Powiat sępoleński:

Władze powiatu sępoleńskiego będą szukać oszczędności w oświacie

Będzie program naprawy finansów oświaty powiatu sępoleńskiego.

Andrzej Marach, fot. Maciej Bór

Nie chodzi o likwidację ani łączenie szkół, ale o ponowne przeliczenie kosztów i zmniejszenie ich tam, gdzie to jest możliwe.

"Co roku dokładamy do szkół około miliona złotych. To zbyt dużo" - mówi reporterowi Weekend FM wicestarosta sępoleński Andrzej Marach:

- Liczba uczniów ze względu chociażby na niż demograficzny z roku na rok maleje, a subwencja jest na tym samym poziomie. Chcemy jeszcze raz podejść do oświaty, przeliczyć, popatrzeć, gdzie możemy jeszcze coś zmienić, gdzie możemy zaoszczędzić.
- Zbliża się wygaszanie gimnazjów, zbliża się czwarty rok w liceum i piąty rok w technikach - dla was to dobrze?
- No dla nas to bardzo dobrze. Czysto teoretycznie powinniśmy mieć 1/4 subwencji więcej.

Andrzej Marach

Szczegółowy plan oszczędności ma być znany jeszcze w styczniu.


Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Radia Weekend FM/portalu weekendfm.pl wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Komentarze do artykułu 27

Mieszkańcu , czy nielepiej zlikwidować POwiaty i tą całą wylęgarnie urzędasów, radnych itd. To jest dopiero koszt, nie uważasz??

 

2017-01-13 08:16:42, ~MAX

Ministra Dymeckiego odwołać,bo jest zbyt drogi.

 

2017-01-12 22:34:12, ~mieszkaniec

1979 a może ty jedyny nadawałbyś się do rządzenia państwem?Wydaje ci się ,że "pozjadałeś " wszystkie rozumy.Nie ma większych kłamców jak ci z Platformy, a co do nauczycieli, to i tak nic nie zwojują , nawet gdyby stali codziennie na ulicach.Reforma juz podpisana przez Prezydenta ..

 

2017-01-12 19:05:02, ~x

No mamy demokrację póki co i dlatego nauczyciele i inni mogą wyrazić swoje niezadowolenie. Nie mam nic do tego, że Polska jest katolicka. Tylko niestety według mnie skończyły się już czasy księdza dobrodzieja, jedynego piśmiennego i potrafiącego czytać. A ty x nie będziesz mi mówił jakie mam mieć zdanie, nie podoba mi się to lizusostwo i służalczość wobec kościoła. W 4 literach mam PIS i PO bo ta sama banda nieudaczników i kłamców.

 

2017-01-12 12:08:38, ~1979

1979 przyznałeę ,że teraz jednak mamy demokrację, bo poprzednio nie można było na ulicach wyrażać swoje niezadowolenie.Czy ci się podoba czy nie Polska jest i była zawsze katolicka, a ty ateisto nie będziesz nas uczył jaka powinna być Polska!Koniec to dopiero będzie jak z tym chuligaństwem PiS zrobi wreszcie porządek, bo ma takie prawo, wyprowadzić ich z Sejmu i zastosoć kary finansowe.Prawo dla wszystkich powinno być jednakowe!!!

 

2017-01-12 10:47:10, ~x

Masz rację 1979. Ja też z tego sortu co uczył się religii w salce przy kościele. Powiem więcej - tam miało się poczucie, że jesteś na lekcji religii a nie w klasie (w szkole) gdzie jest to jeszcze jeden przedmiot, który na dodatek pokazuje, że te dzieci co mają etykę są "inne" niż te katolickie. A szkoła świecka. Ot co.

 

2017-01-12 10:38:01, ~rodzic

Ja na religię chodziłem do salek koło kościoła i tak powinno być do dzisiaj. Jak kościół chce nauczać, to niech robi to za swoje pieniądze i w swoich pomieszczeniach. Polska jest Państwem świeckim i koniec. A co do autorytetu nauczycieli kiedyś też byli w opozycji i dla tych z czerwoną legitymacją też byli marginesem i gorszym sortem, dzisiaj też są w opozycji tylko mogą bardziej pokazać swoje niezadowolenie. To też ludzie którzy po pracy okazują swoje poparcie dla jakichś grup politycznych. Jakoś nie słyszę o krytyce nauczycieli którzy zaczynają lekcję od modlitwy choć to nie lekcja religii.

 

2017-01-12 09:12:43, ~1979

Czy na szacunek zasługują nauczyciele z czarnego marszu w Sępolnie? To była jedna wielka kompromitacja, łażenie po ulicach i buczenie na całe miasto!Zachowanie NAGANNE i wielki obciach ! Ale dla KODowców to nic nie znaczy, prawda?

 

2017-01-12 08:17:30, ~

Rodzic, twoje dziecko ma prawo wyboru, może uczęszczać na lekcje religii albo nie. Nikt nikogo nie zmusza, ma wybór.Szkoła ma pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci, a nauczyciel ma być autorytetem!Za moich czasów tak było, nauczyciel był KIMS , a dzisiaj??? Skoro sam się nie szanuje , to niech nie liczy na szacunek i uznanie od innych.Brak słów!

 

2017-01-11 21:04:28, ~sep.pl

Skandalem jest, że miejscowy kierownik plebaniarni zatrudnia tzw."katechetów", a obowiązek zapłaty im za szerzenie guseł spada na powiat!!!!Przy okazji - w pełni zgadzam się z wypowiedzią "rodzica".

 

2017-01-11 12:13:58, ~Zbigniew

PP TO BARDZO DOBRZE ,ŻE WRESZCIE GIMNAZJA BĘDĄ ZLIKWIDOWANE !!! NIECH SIĘ DZIECI PRZEJDĄ DO SALI , NIC SIĘ IM NIE STANIE. W SEPÓLNIE DZIECI ZE SZKOŁY SPECJALNEJ TEZ CHODZĄ KAWAŁEK DROGI NA SALĘ GIMNASTYCZNA I NIC SIĘ ZŁEGO NIKOMU NIE STAŁO, MAJĄ SPACEREK ZALICZONY.

 

2017-01-11 11:09:54, ~SĘP.PL

Żeby nauczyciel "odzyskał" autorytet to jego uczniowie (rodzice też) nie powinni chodzić jak święte krowy. Wychowanie bezstresowe to krnąbna i bezczelna młodzież a i rodzice nie lepsi. Przecież ich dziecko jest najgrzeczniejsze na świecie. Ja kończyłem już dawno szkołę (również wyższą). Do dziś darzę szacunkiem moich wychowawców. Kiedyś jak dostałeś "w łeb" od nauczyciela to nie poskarżyłeś się w domu bo dało dokładkę. Dziś zaraz policja, prokurator i wrzeszczący rodzice. To co ma zrobić nauczyciel? dać się zwolnić bo jakiś rozwydrzony uczeń ma kaprys porozrabiać. To my wszyscy jesteśmy winni. Taki model wypracowaliśmy. A co do nauki to póki co w Polsce "ponoć" jest demokracja i nic kościołowi do tego ani żadnym innym partiom czy nawiedzonym rodzicom. Jak chcesz wychowywać dziecko w wierze (nie tylko katolickiej) to wyślij je do szkoły kościelnej. My w Polsce mamy szkoły publiczne (znaczy świeckie) i tam nie powinno się "kultywować" żadnych wyznań. Jeszcze trochę a będziemy (a może już mamy?) państwo wyznaniowe. To rodzic jest od wychowywania dziecka a nie nauczyciel. W szkole uczą ludzie różnych wyznań jak i ateiści więc nie powinni nauczać w wierze (od tego jesteś Ty rodzicu no i może Twój ksiądz), ale zgodnie ze swoim kierunkiem zawodowym.

 

2017-01-11 10:39:56, ~rodzic

w Kamieniu salę gimnastyczną wybudowano przy przyszłym gimnazjum. PiS likwiduje gimnazja. I co dalej? została sama sala? dzieciaki będą musiały łazić przez całe miasto na WF?? PiSowcy z powiatu - żądam odpowiedzi!!!

 

2017-01-10 21:51:41, ~pp

Artur, gdyby PO nie rozkradało przez 8 lat Polski, to Polska byłabv krainą mlekiem i miodem płynącą. Starczyłoby pieniędzy na wszystko, na oświatę, szpitale i na wiele wiele innych rzeczy. Spójrz prawdzie w oczy, ale pewnie jesteś popierającym PO i dalej brniesz w kłamstwie.Twoja sprawa.Powiem ci ,ze wystarczy po prostu NIE KRASĆ !!!Tak trudno to pojąć?

 

2017-01-10 21:31:14, ~

Spójrzcie na sąsiedni powiat tucholski. Biedny powiat i Tam nic nie dokładają do oświaty a wyniki bardzo dobre. Nawet technikum mechaniczne najlepsze w Polsce. Nie dziwię się że nasze dzieci jeżdżą do Bydgoszczy, Nakła, Chojnic czy Tucholi. Po prostu władze powiatu w Tucholi potrafią a nasi włodarze nie.

 

2017-01-10 18:51:53, ~marek

Artur ja pójdę jeszcze dalej, powywalałabym w Sejmie wszystkich posłów utrudniających i blokujących Sejm. Kukiz ma rację ,że apeluje do Marszałka Sejmu o ukaranie posłów i pewnie jutro to nastąpi. Powywalać wszystkich, którzy nie potrafią się godnie zachowywać jako opozycja. Chuligaństwa i draństwa nie należy popierać!!! Z tym trzeba skutecznie walczyć.Takiego wstydu jaki przynosi Sejmowi, Polsce obecna opozycja jeszcze nikt nie przyniósł.Nauczyciele utożsamiający się z opozycją, KODem tez są skompromitowani w oczach Polaków!!!

 

2017-01-10 18:29:00, ~sęp.pl

Żenujące są te komentarze! Wszyscy piszący tutaj mają tę umiejętność dzięki temu, że na swej drodze spotkali kiedyś nauczyciela. Nauczyli się pewnie odróżniać dobro od zła, sądząc po wypowiedziach. Zatem może czas zakopać topór i zamiast walczyć docenić to, że możemy pięknie się różnić. Chyba, że nie o to chodzi. Oświata to zawsze było źdźbło w oku bliźniego, a gdzie belka - moi drodzy komentujący.??? Exemplis discimus! zatem dajcie przykład i... dajcie żyć!!!

 

2017-01-10 18:20:23, ~humanista

Amen!

 

2017-01-10 17:27:19, ~aaya

Artur, nauczyciel przede wszystkim powinien być AUTORYTETEM, powinien być przykładem dla naszych dzieci.Taki, który szlaja się po ulicach, bierze udział w czarnym marszach, na FB zamieszcza teksty opluwające Kościół, księży, papieża, na pewno autorytem nigdy nie będzie,a rodzice i dzieci to wszystko widzą , czytają na FB i na pewno mają wyrobione zdanie o takich nauczycielach, najchętniej by takich w szkole nie chcieli widzieć.. Największą wartością dla każdego Polaka i chrześcijanina słowa BÓG HONOR OJCZYZNA wiele znaczą i są największą wartością Tego się trzymajmy !

 

2017-01-10 16:28:13, ~

adoratorze Pisu i kościoła - chcesz metodami z PRL-u wyrzucać ludzi z pracy bo mają inne zdanie i protestują ?!Mają prawo. Na tym polega demokracja. Pis też protestował na ulicach i szukał pomocy w parlamencie europejskim jak mu polityka rządzących nie pasowała - hipokryto z wybiórczą pamięcią. A kościół niech przestanie okradać Polskę i zacznie się do interesu dorzucać, bo jak do tej pory jest społecznie szkodliwym pasożytem !!! PS. Uściśnij ode mnie Prlowskiego prokuratora z Pisu i arcypedofila Wesołowskiemu.Jesteście siebie warci.

 

2017-01-10 14:31:11, ~Artur

a może tak odebrać dotace kościołowi katolickiemu oraz opodatkować pasożytów, to pieniądze na oświatę i szpitale się znajdą !!!

 

2017-01-10 14:14:45, ~Artur

O ile pamiętam ,,dobra zmiana ' w Pełowiecie zapowiadała też poza biurem oświaty łączenie szkół a teraz co wycofują się ??? Z samego liczenia nie przybędzie kasy chyba ?

 

2017-01-10 12:29:20, ~absolwent

Platforma zaniedbała oświatę , zresztą nie tylko to, wszędzie są braki.Teraz PiS ma co naprawiać, ale tak powoli DAMY RADĘ!

 

2017-01-10 12:28:08, ~

Nikogo nie wywalać .Zorganizować dla kadry nauczycielskiej porządną lekcje ekonomii .Oczywiście z lekcją historii . Ekonomi aby każdy z nich wiedział jak to żyją miliony rodaków wedle jej zasad a nie przywilejów jakie dają wszelkiej maści ,,Karty nauczyciela ,, Historii aby w końcu i oni mogli uwierzyć i znaleźć się w sytuacji jakiej znajdują się inni po roku 1989 .Odnoszę wrażenie ,ze nauczyciele ciągle żyją przed rokiem 1989. Rokiem szoku dla milionów a pozostawienia przywilejów dla nielicznych ...

 

2017-01-10 12:01:16, ~

Uważam,że niektórych nauczycieli powinno się powywalać ze szkół, bo jakoś nie wyobrażam sobie jak nauczyciel historii opluwający PiS kościół , Akowców będzie w stanie uczyć historii po nowemu, po reformie oświaty?W szkołach należałoby tez zrobić CZYSTKĘ, szczególnie powywalać tych nauczycieli, którzy uczestniczyli w czarnym marszu!!!!

 

2017-01-10 11:06:10, ~sęp.pl

Co to za ekspert na posadzie od liczenia publicznych pieniędzy.... .Na swoim nie był taki sprytny.

 

2017-01-10 09:36:43, ~mm

to przecież banalnie proste, wywalić wszystkich nauczycieli z wyjątkiem katechetów, przecież obecnej władzy o to chodzi, by kształcić zniewolone umysły dla dobrej zmiany

 

2017-01-10 09:18:06, ~

Treść Twojego komentarza

Twój podpis

Przepisz kod z obrazka

Wysłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu korzystania z forum weekendfm.pl i jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie przez `Petrus Polska` Sp. z o.o. danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronie weekendfm.pl

Dodaj komentarz
  • poniedziałek, 23 kwietnia 2018 11:44

Więcbork:

Będzie drugi przetarg na budowę molo w Więcborku

Sport:

Kariera:

Reklama

Polska i Świat:

Reklama

Najnowsze komentarze:

Kiedy można spodziewać się remontu ulicy Dworcowej w Więcborku?

Po raz pierwszy prezentuje dokumentacje techniczną nowego skrzyżowania u zbiegu DW 241 i 189 w Więcborku przy ul. Złotowski...

 

2018-04-25 19:57:36, ~Tomasz Roman Bracka

Władze powiatu sępoleńskiego rozstrzygnęły przetarg na budowę dwóch nowych domów dziecka

Brawo starosta Marach, tak się załatwia sprawy po męsku ! Zawsze cenie sobie profesjonalistów !!!

 

2018-04-25 18:37:36, ~Tomasz Roman Bracka

Będzie drugi przetarg na budowę molo w Więcborku

Nie bądźcie zachłanni macie mieszkańcy MiG Więcbork będziecie mieć w prezencie wywalczoną przeze mnie kolejną nową dr...

 

2018-04-25 18:35:24, ~Tomasz Roman Bracka

Kiedy można spodziewać się remontu ulicy Dworcowej w Więcborku?

Ulica Dworcowa w Więcborku jest drogą publiczną kategorii gminnej o numerze 020706C od 28 lat zatem posiadacz tej drogi mus...

 

2018-04-25 18:21:55, ~Tomasz Roman Bracka

Mariusz Kopczak nie jest już radnym w gminie Czarne

Drodzy bezRadni z Czarnego! Tlko pogratulować, tego że podejmując decyzje posługiwaliście się opiniami miast przepisami p...

 

2018-04-25 16:31:31, ~~ prawnik

Szykują się kolejne inwestycje na stadionie Chojniczanki

pewnie, ładujcie w ten worek bez dna miliony a miejsc w żłobkach nie ma gdzie Chojniczanka do Ekstra klasy-nie róbcie jaj ...

 

2018-04-25 16:18:47, ~Michał

Copyright © 2001-2018 Radio Weekend, PETRUS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu - polityki prywatności - polityki plików cookies
Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności. zamknij